феб 072015
 

Optimizacija aplikacija koje rade na uređajima sa android operativnim sistemom je veoma bitna i ima veliki uticaj na konačni uspeh Vaše aplikacije. Postoje mnoge preporuke i saveti za optimizaciju, i nemoguće je sve ispoštovati u složenijim aplikacijama, ali uvek se trudite da uradite sve optimizacije koje su u Vašoj moći.

Google je predvideo da aplikacije budu zapakovane do veličine od 50 MB, ali postoje i veće aplikacije, s tim da Google daje obaveštenje o velikim aplikacijama, koje obično dovodi do odustajanja korisnika da ih instaliraju. I ne samo zbog ovog memorijskog ograničenja, već i zbog male memorije na androidima, uvek pazite na medijalne podatke koje koristite. Većina androida koji se danas koriste sa operativnim sistemom verzije ‘4.x’ ima 512MB ili 1GB ukupne korisne memorije, od čega preko 300 MB zauzima instalacija operativnog sistema i osnovnih aplikacija koje se instaliraju pre nego što kupite telefon. Deo memorije se koristi za aplikacije tipa facebook, twitter, google maps i još mnogo nezaobilaznih aplikacija, tako da memorija koja ostaje za snimanje novih sadržaja i korišćenje novih aplikacija bude obično manja od 200 MB. Memorija koju poseduje spoljašnja kartica nije memorija koju može android da koristi na isti način kao i osnovnu memoriju, tako da je nije moguće koristiti za sve što poželite.
U narednom tekstu navedeni su neki saveti kojih se treba pridržavati jer su veoma uticajni na kvalitet i funkcionisanje aplikacije.

U narednom tekstu navedeno je 10 saveta za optimizaciju android aplikacija:

1) Video filmove velikih dimenzija treba izbegavati, jer oni uvek zahtevaju mnogo memorije. Pomoćna objašnjenja i filmove zato postavite na svom sajtu ili nekom od besplatnih sajtova sa video materijalima poput youtube.com sajta, a u opisu aplikacije ili samoj aplikaciji možete imati preusmeravanje za one koji žele da ih vide.

2) Obratiti pažnju na optimizaciju slika. Iako skoro svi programski paketi vrše optimizaciju slika, trudite se da koristite slike koje ne premašuju dimenzije od 512×512 piksela. Izuzetno koristite i slike dimenzija do 1024×1024 piksela, ali preko toga nikako, jer aplikacije sa slikama većih dimenzijama obično neće da se pokrenu na mnogim telefonima, jer zahtevaju mnogo memorije.

3) Što se tiče muzike, najbolji format je ‘.mp3’, mada dolaze u obzir i drugi formati tipa ‘.wav’ koji pokazuju bolji odziv u određenim situacijama (iako su mnogo veći kada su sami).

4) Korišćenje bilo kojih grafičkih filtera treba izbegavati. Ako je Vaša aplikacija posvećena dinamičkim prikazima u realnom vremenu, upotreba filtera može da je uspori desetine puta i dovede do totalnog zastoja sistema. Zato filtere tipa ‘Shadow’, ‘Glow’ i slične zaobiđite, osim ako ne podesite sve da funkcioniše izuzetno precizno i glatko.

5) Kod programa sa 3d dodacima gde postoji svetlo koje utiče na prikaz na ekranu, obavezno koristite samo jedno svetlo. Upotreba dva ili više osvetljenja preopterećuje procesor i grafičku karticu, tako da se aplikacija uspori toliko da izgleda sve veoma loše. Aplikacije kod kojih broj prikaza slika u sekundi pada ispod 10 su problematične, i nemaju mnogo izgleda da dobiju dobre ocene od korisnika.

6) Obratite pažnju kod 3d objekata na broj tačaka odnosno na broj poligona kojim su oni definisani. Obrada velikog broja poligona u realnom vremenu dovodi do smanjenja broja slika u sekundi, sto se svodi na prethodni slučaj.

7) Posebnu pažnju treba obratiti na to da unapred definišete veličinu ekrana u pikselima, odnosno da na osnovu veličine ekrana uređaja na kome radi aplikacija, formirate veličine svih bitnih elemenata na ekranu koji se vide i na koje može da se klikne. Na primer kod telefona sa rezolucijom 480×800 piksela, slika koja je veličine 40×40 piksela je sasvim solidne veličine, i lako je kliknuti na nju. Međutim ista aplikacija na modernijim telefonima sa rezulucijom 1080×1920 piksela ima sliku od 40×40 pilsela toliko malu, da ju je teško pogoditi prstom. Zato da bi izbegli ovaj problem koristite velicinu ekrana (horizontalnu i/ili vertikalnu) da bi oformili relativne dimenzije elemenata na slici (u ovom primeru Screen.height / 20).

8) Isto se odnosi i na veličinu fonta koji se koristi za prikaz teksta. Font veličine 10 se odlično vidi na ekranu rezolucije 480×800, ali je previše sitan na ekranu rezolucije 1080×1920.

9) Treba obratiti pažnju i na dozvole koje se odobravaju u aplikaciji, koje su podešene obično u fajlu AndroidManifest.xml. Ljudi ne vole da instaliraju aplikacije, koje imaju uvid u njihove lične podatke i sadržaje tipa slika, filmova i slično, tako da često odustanu od instaliranja aplikacija koje ovo zahtevaju.

10) Postoji još mnogo toga na šta treba obratiti pažnju poput isključivanja skripti objekata koji nisu na sceni, rastojanja i ugla vidljivosti kamere, kvaliteta prikaza objekata u zavisnosti od blizine do kamere i još mnogo toga, ali ne postoji standard da se ovo objasni ili definiše.

U zavisnosti od aplikacije i toga šta ona radi, uvek treba probati nekoliko raznih podešavanja skoro svih bitnih faktora koji utiču na brzinu rada, a to morate uraditi sami, i po mogućnostvi izvršiti testiranje na što više uređaja sa što različitijim karakteristikama tipa rezolucije, memorije, brzine i broja procesora i grafičkih kartica. Tek kada se uverite u ispravnost Vaše aplikacije pri različitim uslovima korišćenja objavite je, da bi izbegli negativne komentare i da bi prošli što bolje od samog početka, jer početak funkcionisanja aplikacije i prvih mesec dana od kada se aplikacija objavi su po meni najbitniji za uspeh aplikacije…

 

Android Zarada

Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju

 

Android Zarada

 Android Zarada – Uvod

Android Zarada – Pravilan Početak

Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju

Android Zarada – Reklame

Android Zarada – Monetizacija

Android Zarada – Marketing


This is some text prior to the author information. You can change this text from the admin section of WP-Gravatar  Maher! Read more from this author

  2 Responses to “Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju”

  1. […] Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju! […]

  2. […] Nakon pravilno urađene SEO optimizacije Vaše aplikacije objašnjene u prethodnom tekstu (Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju), pristupite promociji Vaše aplikacije pomoću što više metoda. Promocija na socijalnim mrežama […]