феб 072015
 

Android je platforma za koju su mnogi programski jezici napravili dodatke da rade u njoj. Osnovni paket koji podrzavaju androidi ima ekstenziju ‘.apk’ koja je poput ‘.zip’ paketa zapakovani skup više foldera i fajlova sa raznim ekstenzijama. U okviru ‘.apk’ paketa se nalaze svi zapakovani fajlovi koji služe za instaliranje i pokretanje neke aplikacije.

Osnovni programski jezik koji android podržava je Java, ali pomoću raznih programskih jezika se pravi pomenuti ‘.apk’ paket, koji u sebi moze da ima objašnjenja kako da rade i drugi programski jezici. Da bi se prikazao sadržaj koji je planiran nekim drugim programskim jezikom, potrebno je u ‘.apk’ paket dodati i ‘player’ za reprodukciju tog sadržaja, pa mnogi programski jezici u svaku aplikaciju dodaju ‘player’ koji obično zauzima do 10 MB, sto povećava memoriju potrebnu za aplikaciju (kao što radi Unity3d). Većina korisnika nemaju pojma da je to urađeno, već samo instaliraju aplikaciju i koriste je ne obraćajuci pažnju na bilo šta drugo sem na to da li aplikacija radi i da li im se sviđa. Da bi uštedeli memoriju, neki programski jezici su napravili svoj univerzalni ‘player’ koji se instalira samo jednom, a nakon toga ga koriste sve aplikacije koje koriste taj programski jezik. Takav je ‘Adobe Air Player’ – aplikacija za reprodukciju Adobe Flash ‘.swf’ sadržaja poput ‘Adobe Flash Player’-a za reprodukciju ‘.swf’ sadržaja preko interneta – dodatak za pregledače sadržaja na internetu koga ima skoro svaki kompjuter na svetu. Međutim mnogi ljudi iz svog neznanja smatraju da je ‘Adobe Air‘ virus i kada neka aplikacija traži prvi put na njihovom uređaju da se taj paket instalira, ne prihvataju ga i komentarišu da aplikacija ima virus. Iako neke druge aplikacije imaju već ugradjen taj paket u sebi, ali samo za sebe, oni to ne znaju, i tada je sve u redu. Za njih nema veze što se u svakoj aplikaciji utroši novih 10 MB, važno je da nema obaveštenja o virusu…

Sa programerske strane, javlja se velika dilema: da li praviti aplikacije sa uštedom memorije i pozivom glavnog paketa za reprodukciju sa rizikom da aplikacija dobije loše ocene i bude komentarisana da ima virus, ili dodati u svaku aplikaciju dodatak za reprodukciju sadržaja, sa povećanjem memorije, o čemu obični korisnici nemaju pojma. U poslednje vreme ja sam se opredelio za ovaj drugi slučaj, zbog više negativnih komentara o postojanju virusa, koji narušavaju opšti utisak o kvalitetu aplikacije.

Upoređenje memorije za istu aplikaciju snimljenu bez dodatka i sa dodatkom za reprodukciju bi bilo sledeće: verzija iz prvog slučaja zauzima oko 3 MB zapakovana a oko 6 – 7 MB raspakovana, dok ista verzija po drugoj metodi funkcionisanja zauzima oko 13 MB zapakovana a preko 30 MB raspakovana. Prevelika šteta za korisnika, ali prevelika korist za programera čija ocena bude za jedan umanjena na primer čak 3.5 umesto 4.5, što utice na druge korisnike da preuzmu tu aplikaciju i konačni uspeh aplikacije! Svaki programer može da izabere kako da uradi konačni paket, a svaki korisnik može da oceni rad, i da svoj komentar ako želi.

Što se tiče dodatka za monetizaciju, ovde je priča drugačija. Dodatak za monetizaciju je urađen tako da samo radi na platformama sa android operativnim sistemom, i poziva se iz Jave. Da bi ugradili monetizaciju u neku aplijaciju, potrebno je dodati dodatak koji poziva java funkciju koja prikazuje reklamu. Ovaj dodatak učitava reklamu sa identifikacijom programera, prikazuje je i ako kliknete na reklamu donosi predviđenu zaradu programeru. U zavisnosti od lokacije gde se nalazi korisnik i vrste aplikacije, pomenuti dodatak bira jednu od reklama, i ako je sve u redu posle prikaza reklame, bez obzira da li ste kliknuli na reklamu i videli šta Vam se nudi ili samo ugasili reklamu, glavna aplikacija nastavlja sa radom, kao da ništa nije bilo.

Ponovo napominjem da su ove reklame uglavnom jedini prihod programerima besplatnih aplikacija, i klik na njih predstavlja izražavanje zahvalnosti programerima. Kada niko ne bi kliknuo reklamu, ili kada bi bio premali broj klikova, prestalo bi objavljivanje besplatnih aplikacija, pa se Vi upitajte, da li Vam se isplati da se prikaže reklama, ili više volite da platite 2 – 3 € po aplikaciji i da nema ugrađenih reklama. Mnogi programeri čak i nude mogućnost izbora, tj. kupovinu istovetnih aplikacija u koje nisu ugrađene reklame.

Za skoro sve probleme se nadje rešenje. Naš narod voli da sve bude besplatno, najboljeg kvaliteta, da nema reklama niti bilo kakvih smetnji i da sve radi glatko. Čak se mnogi i bune ako im bilo šta nije po volji, a nikada nisu dali ni cent. Ko misli da može da nadje bolje rešenje od postojećeg, neka proba da iznese svoje teorije. Bilo bi divnih ideja koje bi izazvale puno smeha, a ustvari ko zna, mozda se nađe i novi Tesla…

Android Zarada

Android Zarada – Reklame

 

Android Zarada

 Android Zarada – Uvod

Android Zarada – Pravilan Početak

Android Zarada – Saveti Za Optimizaciju

Android Zarada – Reklame

Android Zarada – Monetizacija

Android Zarada – Marketing


This is some text prior to the author information. You can change this text from the admin section of WP-Gravatar  Maher! Read more from this author

  One Response to “Android Zarada – Reklame”

  1. […] Android Zarada – Reklame […]